Jak samodzielnie zamontować bramę przesuwną?
Montaż bramy przesuwnej
Jeśli chcemy zrobić montaż bramy przesuwnej samodzielnie, trzeba się dobrze przygotować. Konsultanci z Grażka Konstrukcje Stalowe pomogą Ci wybrać odpowiednie elementy montażowe do bramy takie jak wózki najazdowe i automatykę, dopasowane do indywidualnych potrzeb np. do częstotliwości korzystania z bramy i do wagi bramy.
Jak wylać fundament pod bramę przesuwną?
Pierwszym krokiem montażu bramy wjazdowej jest wykopanie dołów pod fundamenty. Jeśli chodzi o szerokość i rozstaw, należy kierować się instrukcją dostępną na naszej stronie internetowej (zobacz instrukcję montażu bramy przesuwnej). Rozmiar przeciwwagi definiuje długość fundamentu. Trójkątna przeciwwaga może mieć różne wymiary zależnie od wielkości i ciężaru skrzydła bramy przesuwnej. Zwykle jej długość odpowiada 30% długości skrzydła. Przeciętnie przeciwwaga ma 2 m długości.
I tak na przykład dla bramy z 2m przeciwwagą wylewamy fundament 2m + 30cm długi oraz ok. 50cm szeroki, natomiast głębokość dobierać należy w zależności od głębokości przemarzania gruntu (to jest między 80-140cm w Polsce). Fundamenty przygotowuje się, używając betonu klasy minimum C 20/25.
Jak zamontować słupki do bramy przesuwnej?
Do bramy przesuwnej od Grażka Konstrukcje Stalowe dostajesz 2 słupki, które są dopasowane do wysokości bramy. Wszystkie słupki mają u podstawy stopę montażową, czyli prostokątną blachę z 4 otworami. Dzięki temu możesz zamontować je na fundament przy pomocy kotew chemicznych.
Pamiętaj zabezpieczyć górę słupka plastikowym daszkiem dostarczonym w zestawie.
Drugi słupek, utrzymujący bramę w pionie, montowany jest od strony posesji. Należy odsunąć go 10 cm od światła bramy w stronę przeciwwagi i ok. 7 cm od płaszczyzny bocznej bramy w stronę posesji (patrz rysunek w instrukcji montażu).
Jak zamontować wózki do bramy przesuwnej?
Po wylaniu fundamentu i montażu słupków należy przymocować wózki bramy przesuwnej do głównego fundamentu. Rolka pierwszego wózka powinna znajdować się minimum 14 cm od światła bramy.
Elementy kotwiące do montażu wózków możesz wykonać z prętów gwintowanych zakończonych płytką kotwiąca lub prętów żebrowanych z hakiem kotwiącym z przyspawanym prętem gwintowanym.
Kotwy mogą być zamontowane na 2 sposoby:
- zalewane w betonie (przed betonowaniem koniecznie zabezpiecz elementy gwintowane taśmą PCV i wypuść je 6cm powyżej poziomu fundamentu)
- kotwiczone chemiczne poprzez wklejenie w fundament kotew zatapianych we wcześniej przygotowanych otworach.
Ten drugi sposób montażu jest zalecany i znacznie łatwiejszy.
Dostępne u nas wózki to wózki stalowe, na dobrych łożyskach, posiadające regulację wysokości ok. 2cm w przypadku, gdyby nie był utrzymany poziom fundamentu.
Jak obsadzić i wyregulować bramę przesuwną?
Po instalacji wyżej wymienionych elementów wreszcie nadszedł czas na montaż skrzydła bramy. Nasuń bramę przesuwną na rolki i sprawdź, czy przesuwa się bez problemu. Jeśli potrzeba, dokonaj regulacji poprzez luzowanie i dokręcanie nakrętek na szpilkach, tak aby uzyskać poziom. Na słupku stabilizującym bramę w pionie należy zamontować za pomocą wkrętów samowiercących rolkę górną, po której przesuwał się będzie ceownik górny. Pionowość bramy uzyskasz regulując rolkę prowadnicy górnej.
Jak zamontować elementy oporowe do bramy przesuwnej?
Kolejnym etapem, po założeniu bramy na rolki, jest instalacja elementów oporowych na słupku dojazdowym. Na dole słupka zainstaluj kielich oporowy, a na górze słupka łapacz górny.
W szynie dolnej bramy zamontuj rolkę najazdową tak aby trafiała w kielich oporowy przy zamykaniu.
Jeśli wszystko działa poprawnie, montaż bramy przesuwnej można uznać za zakończony sukcesem!